We recommend that you upgrade to the latest version of your browser.

Demens med lewylekamar (DLB)

Lewylegemedemens omfattar to demenssjukdommar; demens med lewylekamar (DLL) og Parkinsons sjukdom med demens (PSD). Dei to sjukdommane har like symptom, men skilst frå kvarandre ut frå kva symptom som kjem først.

Symptom 

Vanlege symptom er fluktuerande forløp, synshallusinasjonar, parkinsonisme (t.d. stivleik, skjelvingar) og søvnforstyrringar i form av at ein utagerer draumane fysisk. Ved DLL kjem dei kognitive symptoma først eller samtidig. Ved PSD kjem dei motoriske symptoma først, mens dei kognitive symptoma kjem minst eitt år etter dei motoriske. 

Årsak 

Vi kjenner ikkje til noka klar årsak til at demens med lewylekamar oppstår. Som for dei andre demensformene er aukande alder ein risikofaktor. 

Utbreiing 

Demens med lewylekamar er den andre eller tredje hyppigaste forma for demens, og om lag 10–15 prosent av alle som har demens, har denne typen. 

 

Tilvising og vurdering

Ved mistanke om demens bør fastlege tilby basal demensutredning i tråd med nasjonal faglig retningslinje om demens. Det er en fordel om legens utredning foregår i samarbeid med personell fra kommunens helse- og omsorgstjeneste, gjerne hukommelsesteam / demensteam.

Vanligvis skjer utredning, behandling og oppfølging av demens via primærhelsetjenesten. I noen tilfeller henviser fastlegen til spesialisthelsetjenesten, f.eks. ved tidlig debut, atypiske symptomer, uavklart diagnose, komplisert sykdomsbilde m.m. 

Kliniske studiar

2 kliniske studiar er opne for rekruttering. Saman med legen din kan du vurdere om ein klinisk studie er aktuell for deg.

Sjå fleire kliniske studiar

Utgreiing

Demensutgreiing startar vanlegvis hos fastlegen, gjerne med pårørande til stades føresett at pasienten samtykker til det. I nokre tilfelle blir pasienten tilvist til spesialisthelsetenesta for vidare utgreiing.  

Demensutgreiing inneber alltid 

  • legeundersøking – lege vurderer behov for blodprøver, bildeundersøking av hjernen eller andre undersøkingar 
  • samtalar med pasient og pårørande om funksjon i det daglege og endringar i mental (kognitiv) funksjon  dei siste åra 
  • testar av kognitive funksjonar (minne, merksemd, språk og liknande 

 

Behandling

Det finst ingen medisin som kan kurere demens med lewylekamar  (DLL). Personar med mild/moderat grad av DLL kan få symptomatisk behandling mot demens med ein kolinesterasehemmar (rivastigmin). 

Antipsykotiske medisinar kan gi svært alvorlege biverknader for personar som har demens med lewylekamar, og bør som hovudregel unngåast. 

Oppfølging

Etter å ha fått diagnosen DLB, handlar oppfølginga om å legge til rette for best mogleg meistring av situasjonen for pasient og pårørande gjennom: 

  • opplæring  
  • tilpassa aktivitet 
  • tidleg samtale om viktige framtidige avgjerder 

På nettsida Å leve med demens - Nasjonalt senter for aldring og helse finn du informasjon om tiltak og tilbod som kan vere til hjelp for å leve med og meistrar dagar med demens. 

På nettsida Hjelp til pårørande - Nasjonalt senter for aldring og helse vil dei som er pårørande til ein person med demens finne informasjon som kan vere til støtte i kvardagen. 

Sist faglig oppdatert 1/6/2026

Kontakt

Haugesund sjukehus Haugesund sjukehus

A high angle view of a building

Haugesund sjukehus

Karmsundgata 120, 5528 Haugesund

Transport

Det er fleire busstopp like ved og i nærleiken av Haugesund sjukehus.

www.kystbussen.no - Ruteinformasjon for Kystbussen (Bergen-Stord-Haugesund-Stavanger)

www.kolumbus.no - Ruteinformasjon om lokalbussar i Rogaland

Praktisk informasjon

Parkeringshuset nord for sjukehuset er reservert pasientar og besøkande. Alle må betale for parkering. Dette gjer du på p-automatane enten med kort eller kontanter. I tillegg kan du benytte EasyPark appen.

Parkeringshuset har tre ladeuttak.

Reserverte parkeringsplassar

Reserverte plassar for HC-parkering er utanfor hovudinngangen. Hugs å legge parkeringsbeviset godt synleg i frontruta.

Det er reserverte plassar for blodgivarar og dialysepasientar på toppen av parkeringshus. Du vil få utlevert parkeringsbevis frå avdelingen dersom du har rett til å bruke dessa plassane.

Parkeringsavgift

Det er Haugesund Parkering Drift as som har oppfølging av parkeringshuset og parkeringane foran hovudinngangen. Eventuelle klager på p-avgift meldast til dei. Dette finn du også informasjon om på  p-automatane. 

Pris for å parkere på sjukehus i Helse Fonna er 25 kroner i timen. Makspris for eit døgn er 155 kroner.​

Parkering i Haugesund sentrum

Sjå P-kart - Haugesund Parkering

 

Du kan endre timen din inntil 48 timar før oppmøte. Dette kan du gjere på helsenorge.no eller ved å kontakte oss på telefon 52 73 90 00. Kontaktsenteret vårt er opent kl. 07.30 – 15.30.

helsenorge.no finner du informasjon om timen din i innkallingsbrevet.

Apoteket ligg i første etasje, like bak resepsjonen.

Opningstider:

Måndag-fredag kl. 08.00-16.30.

Mange pasientar og pårørande ønskjer å ta bilete eller video som eit minne frå tida på sjukehuset. Dette er sjølvsagt heilt greit, så lenge det er pasienten eller pårørande og vener det blir teke bilete av.
 
Det er ikkje lov å ta bilete av medpasientar eller tilsett ved sjukehusa. Vi har hatt fleire saker der bilete av medpasientar og tilsette har blitt publiserte på sosiale medium utan at dei har gjeve løyve om det. 

Vi håpar at du syner respekt for personvernet til alle du møter under opphaldet ved sjukehuset, og at du bare tar bilete av eigen familie og vener.​

​Kantina i  6.etasje er open for tilsette, pasientar og besøkande.

Opningstider:
Måndag - fredag kl. 09.30-15.30. Stengt helger og heilagdagar.

Pasientkantine i 4-og 5.etasje er kun open for pasientar.

Fleire av sengepostane har eigne spiserom med enkel sjølvbetening for inneliggande pasientar. Ta kontakt med di avdeling.

Det ligg ein Narvesen kiosk i 1.etasje

Opningstider:
Måndag - fredag kl. 06.30-21.00
Laurdag: 9.00-20.00
Søndag: 10.00-20.00 




​​​​​​​​​Ta med den faste medisinen du brukar. Det kan ta tid å få same medisin frå apoteket.

Dessverre kan tjuveri finne stad på sjukehuset. La ​verdisaker vere igjen heime.

Ta med behagelege klede og gode innesko som er stødige og lette å ta på. Av hygieniske grunnar er det ikkje tillate å gå barbeint på sjukehuset.

Ta med toalettsaker som tannbørste, tannkrem, kam, deodorant og eventuelt barbermaskin. ​Hugs også hjelpemiddel du er avhengig av: til dømes stokk, ​krykker, rullator og rullestol.

God hygiene er ein viktig faktor for å kunne gi god behandling til pasientane.