Vi tilrår at du alltid nyttar siste versjon av nettlesaren din.

Medfødd binyreborksvikt (CAH)

Medfødd binyreborksvikt (CAH) kjem av enzymsvikt i binyreborken som fører til redusert eller ingen produksjon av hormonet kortisol. Enzymsvikten påverkar også produksjonen av andre hormon som blir produserte i binyreborken og kan gi aldosteronmangel og overskot av mannleg kjønnshormon. Dei fleste som har CAH må ta medisinar heile livet, og følgast opp av spesialistar.

Addisons sjukdom er ein sjeldan tilstand som reduserer evna kroppen har til å produsere nok av livsviktige hormon. Sjukdomen forårsakar ekstrem trøyttleik og kan vere livstruande utan behandling.

Les meir på helsenorge.no

Førekomst

CAH er ei forkorting for den engelske nemninga Congenital Adrenal Hyperplasi, som betyr medfødd forstørra binyrebork. På norsk blir tilstanden kalla medfødd binyreborksvikt.

I Noreg blir det årleg fødd cirka 2 barn med klassisk medfødd binyreborkhyperplasi.

Førekomsten basert på tal frå Nyfødtscreening frå og med mars 2012 til og med utgangen av 2020 viser ein førekomst på 1:23340 nyfødde barn.

Årsaker

I binyreborken blir det produsert fleire viktige hormon, som kortisol, aldosteron og testosteron. Denne produksjonen blir styrt av enzym. Den vanlegaste årsaka til CAH er genfeil i CYP21A2-genet som fører til at eit enzym (21-hydroxylase) i binyreborken ikkje verkar som det skal. Dersom dette enzymet manglar, eller ikkje verkar som det skal, blir det danna for lite kortisol og aldosteron, og det blir produsert for store mengder mannleg kjønnshormon.

Symptom og alvorsgrad av CAH varierer med grada av enzymsvikt og kva enzym som er defekt. CAH blir delt inn i klassiske og ikkje-klassiske former avhengig av symptom. Klassiske former blir igjen delte inn i salttapande og ikkje-salttapande  form (sjå nedanfor). Den ikkje-klassiske forma er vanlegast, og gir oftast mildare symptom som hos nokon først blir diagnostiserte i vaksen alder på grunn av overskot av mannlege kjønnshormon. Denne forma blir ikkje omtalt vidare her.

Arvegang

CAH er ein arveleg tilstand. Mekanismen for arvegangen er autosomalt recessiv.

Det betyr at barn med tilstanden har arva ein genfeil frå kvar av foreldra. Foreldre er som regel friske berarar av kvar sin genfeil. Kvart barn dei får saman, har 25 prosent risiko for å arve genfeilen samtidig frå kvar av foreldra, og dermed bli sjuk. I cirka 1 prosent av tilfella er den eine av dei to genfeila nyoppstått. Da er berre éin av foreldra ber av ein genfeil. Ved genetiske tilstandar kan personen sjølv, foreldre, eller andre slektningar få tilbod om genetisk rettleiing. Spesialistar i medisinsk genetikk og genetiske rettleiarar ved regionsjukehusa gir slik rettleiing. Fastlege eller annan behandlande lege kan tilvise.

Utgreiing

Behandling

Oppfølging

Kontakt

Haugesund sjukehus Hemato/endo/infeksjon sengepost

Kontakt Hemato/endo/infeksjon sengepost

Oppmøtestad

Du finn oss i 5. etasje på Haugesund sjukehus (vestblokka). Ta heisen ved Narvesen-kiosken for å kome til oss. 

Besøkstider

  • I dag 17:00 - 18:30
En høy vinkel av en bygning

Haugesund sjukehus

Karmsundgata 120, 5528 Haugesund

Transport

Det er fleire busstopp like ved og i nærleiken av Haugesund sjukehus.

www.kystbussen.no - Ruteinformasjon for Kystbussen (Bergen-Stord-Haugesund-Stavanger)

www.kolumbus.no - Ruteinformasjon om lokalbussar i Rogaland

Praktisk informasjon

Parkeringshuset nord for sjukehuset er reservert pasientar og besøkande. Alle må betale for parkering. Dette gjer du på p-automatane enten med kort eller kontanter. I tillegg kan du benytte EasyPark appen.

Parkeringshuset har tre ladeuttak.

Reserverte parkeringsplassar

Reserverte plassar for HC-parkering er utanfor hovudinngangen. Hugs å legge parkeringsbeviset godt synleg i frontruta.

Det er reserverte plassar for blodgivarar og dialysepasientar på toppen av parkeringshus. Du vil få utlevert parkeringsbevis frå avdelingen dersom du har rett til å bruke dessa plassane.

Parkeringsavgift

Det er Haugesund Parkering Drift as som har oppfølging av parkeringshuset og parkeringane foran hovudinngangen. Eventuelle klager på p-avgift meldast til dei. Dette finn du også informasjon om på  p-automatane. 

Pris for å parkere på sjukehus i Helse Fonna er 25 kroner i timen. Makspris for eit døgn er 155 kroner.​

Parkering i Haugesund sentrum

Sjå P-kart - Haugesund Parkering

 

Du kan endre timen din inntil 48 timar før oppmøte. Dette kan du gjere på helsenorge.no eller ved å kontakte oss på telefon 52 73 90 00. Kontaktsenteret vårt er opent kl. 07.30 – 15.30.

helsenorge.no finner du informasjon om timen din i innkallingsbrevet.

Apoteket ligg i første etasje, like bak resepsjonen.

Opningstider:

Måndag-fredag kl. 08.00-16.30.

Mange pasientar og pårørande ønskjer å ta bilete eller video som eit minne frå tida på sjukehuset. Dette er sjølvsagt heilt greit, så lenge det er pasienten eller pårørande og vener det blir teke bilete av.
 
Det er ikkje lov å ta bilete av medpasientar eller tilsett ved sjukehusa. Vi har hatt fleire saker der bilete av medpasientar og tilsette har blitt publiserte på sosiale medium utan at dei har gjeve løyve om det. 

Vi håpar at du syner respekt for personvernet til alle du møter under opphaldet ved sjukehuset, og at du bare tar bilete av eigen familie og vener.​

​Kantina i  6.etasje er open for tilsette, pasientar og besøkande.

Opningstider:
Måndag - fredag kl. 09.30-15.30. Stengt helger og heilagdagar.

Pasientkantine i 4-og 5.etasje er kun open for pasientar.

Fleire av sengepostane har eigne spiserom med enkel sjølvbetening for inneliggande pasientar. Ta kontakt med di avdeling.

Det ligg ein Narvesen kiosk i 1.etasje

Opningstider:
Måndag - fredag kl. 06.30-21.00
Laurdag: 9.00-20.00
Søndag: 10.00-20.00 




​​​​​​​​​Ta med den faste medisinen du brukar. Det kan ta tid å få same medisin frå apoteket.

Dessverre kan tjuveri finne stad på sjukehuset. La ​verdisaker vere igjen heime.

Ta med behagelege klede og gode innesko som er stødige og lette å ta på. Av hygieniske grunnar er det ikkje tillate å gå barbeint på sjukehuset.

Ta med toalettsaker som tannbørste, tannkrem, kam, deodorant og eventuelt barbermaskin. ​Hugs også hjelpemiddel du er avhengig av: til dømes stokk, ​krykker, rullator og rullestol.

God hygiene er ein viktig faktor for å kunne gi god behandling til pasientane.