Vi tilrår at du alltid nyttar siste versjon av nettlesaren din.

Botoxbehandling mot smerter

Botoxbehandling benyttes for å behandle smertetilstander.

Botox påvirker nervesignalene ved å binde seg til nervekoblinger mellom nervene og musklene og hindrer at musklene trekker seg sammen (spasmer). Resultatet er en lammelse av musklene som nervene kontrollerer. Lammelsen gir smertelindring og effekten varer i cirka 3 måneder.

Før

Det er ingen spesielle forberedelser til denne behandlingen. 

Under

Undersøkelsen og behandlingen utføres av lege. Botox gis via sprøyter (injeksjon) direkte inn i de berørte områdene. Selve behandlingen tar 30-60 minutter. 

Under behandlingen kan du oppleve litt smerte, men det avtar raskt. I noen tilfeller blandes lokalbedøvelse med Botox og du vil da få en umiddelbar smertelindring i det området som behandles.

Etter

Hvis du blir svimmel eller opplever ubehag etter behandling kan du bli værende til observasjon før du drar hjem. Du kan oppleve noe smerte i 2 til 3 dager etter behandlingen. 

Effekten av Botox kommer etter cirka en uke og varer i 10-12 uker, noen ganger lenger. Behandlingen kan gjentas etter 3 måneder.

For at vi skal kunne gi deg best mulig behandling, ber vi deg om å være oppmerksom på hvor lenge effekten varer (timer og/eller dager), om smertene kommer gradvis tilbake og om du klarer å være mer fysisk aktiv som følge av behandlingen. Noter gjerne ned noen stikkord for deg selv, slik at du kan gi mest mulig nøyaktig informasjon til legen ved neste time.

For at behandlingen skal bli vellykket må du som pasient også ha en aktiv rolle og jobbe for varig endring. Vi oppfordrer deg til å finne en balanse mellom aktivitet og hvile, gjøre avspenningsøvelser, unngå smertetopper og finne ikke-medikamentelle strategier.

Ved langvarige og kroniske smerter er mange forsiktige med fysisk aktivitet for å unngå å provosere eller forverre smerten. Det er derimot viktig at du benytter effekten av behandlingen til gradvis opptrening der du har fokus på styrke, utholdenhet og ikke bare trening av de delene av kroppen hvor smertene kommer fra. Du kan få hjelp til trening ved å delta på ulike treningsgrupper, eller gjennom tilbud ved Frisklivssentralen i din kommune.


Ver merksam

  • Noen kan oppleve bivirkninger. Disse oppstår stort sett i løpet av de første dagene etter behandlingen og er vanligvis forbigående, men for noen kan det vedvare gjennom hele perioden injeksjonen virker.
  • Vanlige bivirkninger er nedsatt følelse i huden og muskelsvakhet i det behandlede området. Bivirkningene avtar når Botox effekten er ute av kroppen, og trenger ikke behandling.
  • Alvorlige bivirkninger er svært sjeldent, men dersom du får problemer med å puste, svelge eller snakke, må du kontakte lege.
Sist faglig oppdatert 08.10.2025

Kontakt

Stord sjukehus Dagkirurgi Stord

Kontakt Dagkirurgi Stord

Oppmøtestad

Gå til ventesone utanfor dagkirurgisk avdeling i 2. etasje på Stord sjukehus.

Du må først registrere at du er komen. Dette gjer du på automaten i resepsjonen i 1. etasje, eller på mobiltelefon via SMS-en du får frå oss. 

En bygning med trær og biler foran seg

Stord sjukehus

Tysevegen 64

5416 Stord

Transport

​Kystbussen har terminal i Leirvik sentrum, sjå www.kystbussen.no for ruteinformasjon. Herfrå går det lokalbuss til sjukehuset og DPS-et. Meir informasjon om rutetider for lokalbuss finn du på www.skyss.no.

Praktisk informasjon

​Det er ikkje publikumsapotek på sjukehuset, men det er fleire apotek i og rundt Leirvik sentrum.

Måndag-sundag: 17.00-18.30

Det er eigne besøkstider og reglar for føde og barsel.

Oppdatert informasjon finn du på sida om besøkstider

​Nærmaste daglegvare er Spar Ådland, Olvikvegen 52, 5416 Stord. 1.5 km med bil, 500 m til fots på gangsti bak ambulansestasjonen.

Eigendel

Du får dekka deler av utgiftene dine ved behandling hos lege, på poliklinikk eller andre behandlingsinstitusjonar, men du må betale ein eigendel. Frikort for helsetenester får du når du har betalt over eit visst beløp i eigendelar. Det er ulike eigendelar avhengig av helseteneste.

Eigendelar for helsetenester - Helsenorge

Frikort

Du får frikort for helsetenester når du har betalt over eit visst beløp i eigendeler. Når du viser frikort, slepp du å betale eigendelar for resten av kalenderåret.

Frikort for helsetjenester - Helsenorge

Du kan endre timen din inntil 48 timar før oppmøte. Dette kan du gjere på helsenorge.no eller ved å kontakte oss på telefon 52 73 90 00. Kontaktsenteret vårt er opent kl. 07.30 – 15.30.

helsenorge.no finner du informasjon om timen din i innkallingsbrevet.

Mange pasientar og pårørande ønskjer å ta bilete eller video som eit minne frå tida på sjukehuset. Dette er sjølvsagt heilt greit, så lenge det er pasienten eller pårørande og vener det blir teke bilete av.
 
Det er ikkje lov å ta bilete av medpasientar eller tilsett ved sjukehusa. Vi har hatt fleire saker der bilete av medpasientar og tilsette har blitt publiserte på sosiale medium utan at dei har gjeve løyve om det. 

Vi håpar at du syner respekt for personvernet til alle du møter under opphaldet ved sjukehuset, og at du bare tar bilete av eigen familie og vener.​

​Publikumskantine finn du i underetasjen.

Opningstider:

Måndag-fredag kl. 11.00-14.00. Det er stengt i helger og på heilagdagar.

​​​​​​​​​Ta med den faste medisinen du brukar. Det kan ta tid å få same medisin frå apoteket.

Dessverre kan tjuveri finne stad på sjukehuset. La ​verdisaker vere igjen heime.

Ta med behagelege klede og gode innesko som er stødige og lette å ta på. Av hygieniske grunnar er det ikkje tillate å gå barbeint på sjukehuset.

Ta med toalettsaker som tannbørste, tannkrem, kam, deodorant og eventuelt barbermaskin. ​Hugs også hjelpemiddel du er avhengig av: til dømes stokk, ​krykker, rullator og rullestol.

God hygiene er ein viktig faktor for å kunne gi god behandling til pasientane.

Parkeringsplass for pasientar og besøkande ligg like utanfor sjukehuset, det er kort avstand for gåande. Parkering mot avgift.
 
Det er innført skiltgjenkjenningssystem på Stord sjukehus. Du får tilsendt faktura frå ParkPay etter inn- og utkøyring. 
 
​Pris for å parkere er 25 kroner i timen. Makspris for eit døgn er 155 kroner.
 
Det er mogleg å køyre heilt fram til hovudinngangen for å sleppe av passasjerar ved behov. 
 

Sjukehusområdet er røykfritt.

Inneliggande pasientar kan ta kontakt med helsepersonell ved si avdeling ved behov for nikotinprodukt.

1-2 timar før timen din får du SMS med informasjon om registrering, ventesone og betaling på sjukehuset.

Når du kjem kan du registrere deg via lenka du ha fått i tekstmeldinga, eller på automaten i resepsjonen ved hovudinngangen.

Etter timen kan du velje å betale via automat, Vipps, efaktura eller i resepsjonen.

Innkallinga til timen finn du alltid på helsenorge.no

​Kystbussen har terminal i Leirvik sentrum, sjå www.kystbussen.no for ruteinformasjon. Herfrå går det lokalbuss til sjukehuset og DPS-et. Meir informasjon om rutetider for lokalbuss finn du på www.skyss.no.

Slik gjer du:

1. Vel nettverket gjest.ihelse.net på din PC, mobil eller nettbrett
2. Opne nettlesaren og godta vilkår for bruk 

Bruk av trådlaust nett er gratis.
 
Innlogging er krav til sikkerheit i sjukehusnettverket og er same type løysing som er på flyplassar og​ hotell.

God surfing.